Ako si vybrať šaty na stužkovú

Stužková slávnosť je jednou z mála udalostí, keď má človek príležitosť obliecť sa do nádherných spoločenských šiat a cítiť sa luxusne i očarujúco zároveň. Predovšetkým dievčatám veľmi záleží na tom, aby v tento deň vyzerali dokonale.

Vybrať tie správne šaty niekedy môže byť problém. Preto vám prinášame zopár tipov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

Krátke či dlhé?

V tomto prípade je ťažké dať univerzálnu radu. Dlhé šaty pôsobia oveľa slávnostnejším dojmom než šaty krátke. Považujú sa za ženskejšie, ale pri nesprávne zvolenom strihu hrozí, že vám opticky ,,pridajú” niekoľko rokov. Ďalšou nevýhodou je, že si ich pravdepodobne oblečiete iba raz a potom ich buď niekomu predáte, alebo ich doma dáte do skrine, kde ich  budú obžierať mole. Ak sa rozhodnete pre dlhé šaty, odporúčame vám požičať si ich, pretože zvyčajne je to lacnejšie než, keby ste ich kúpili. Zároveň sa zbavíte problému s ich uskladnením po skončení stužkovej.

Krátke šaty majú oproti dlhým niekoľko výhod. Je pohodlnejšie sa v nich pohybovať a tancovať. Nezašpiníte ich ťahaním po zemi, pôsobia mladistvejšie a často sú lacnejšie než dlhé. Pozor by ste si však mali dať , aby neboli až príliš krátke a tesné. Šaty, ktoré odhaľujú takmer celé prsia a končia sa tesne pod zadkom, sa považujú za úplne nevhodné a vulgárne.

Matné či lesklé?

Veľa  dievčat sa necháva zlákať šatami s výrazným leskom. Ak sú navyše i bohato nariasené, široké a z ťažkého materiálu, môžu vám pridať aj niekoľko rokov. Tu platí často opakovaná rada – menej je niekedy viac. Pre mladé dievčatá sa oveľa viac hodia matné šaty, alebo s trblietkami, flitrami či kamienkami. Ani s tým by ste to však nemali preháňať. Šaty s kovovým leskom prenechajte radšej starším ročníkom. Materiál šiat by mal byť ľahký a padavý. Šaty  princeznovského vzhľadu s rozšírenou sukňou sú výrazné už svojim strihom.

Svetlé či tmavé?

Väčšinou platí, že svetlé farby pôsobia mladistvejšie a veselšie. Tmavé farby si môžete dovoliť ak, ste takzvaný tmavý typ, teda máte tmavé vlasy, tmavohnedé oči a pleť s chladným nádychom. ,,Bledule” so svetlými vlasmi by sa vo výrazných farbách mohli strácať a pôsobiť ešte bledšie. Existuje však zopár výnimiek, niektorým blondínkam pristane napr. výrazná červená či čierna.

Odtieň šiat závisí aj od toho, či majú vaše vlasy a pleť teplý alebo studený nádych. Ak sú vaše prirodzené vlasy blonďaté, prípadne svetlohnedé alebo do ryšava a pleť má teplý zlatistý odtieň, tak ste s najväčšou pravdepodobnosťou jarný typ. Pristane vám jasná zelená farba, lososová ružová, svetlá modrá a pastelová fialová. To isté platí v podstate aj o jesenných typoch, ktoré sú však kontrastnejšou verziou jarného typu. Vďaka tmavším vlasom lepšie vyniknú s výraznejšími teplými odtieňmi zelenej, modrej a karmínovej červenej.

Medzi chladné typy patria letný a zimný, ktoré majú zvyčajne tmavé vlasy a pleť so ,,studeným” ružovým nádychom. Pristane im tmavomodrá i výrazná červená farba. Fialová a zelená by mali mať u zimného typu výrazný modrý nádych. Keďže  letný typ je svetlou verziou zimného, mal by nosiť o niekoľko odtieňov svetlejšie farby než zimný.

Niektoré odtiene pre jesenný typ pristanú aj jarnému, najmä tie svetlejšie. To isté platí aj u chladného farebného typu. Ak si nie ste isté, aký farebný typ ste, môžete si spraviť tento online test:
http://jennyisbitch.blogspot.com/2014/05/farebna-typologia.html
alebo pozrieť video:
https://www.youtube.com/watch?v=w3lkDLswY_0

Majte však na pamäti, že niektorí ľudia môžu patriť do neutrálnej kategórie, keď svojou farbou pleti a vlasov nespadajú výraznejšie ani do jednej kategórie.

Aké doplnky?

Ak máte výrazné šaty, doplnky by mali byť jednoduché, aby ste nevyzerali ako prezdobený vianočný stromček. A naopak, k jednoduchým šatám si môžete dopriať trochu výraznejšie doplnky. Mali by ste však vziať do úvahy aj charakter šiat. Ak sú nežné a romantické, je škoda prehlušiť ich hrubým a bohato zdobeným náhrdelníkom. To isté platí i o účese a líčení. Treba si dať pozor na príliš ťažké, komplikované kudrlinkaté účesy. Dokážu vám opticky pridať i niekoľko rokov. Oveľa mladistvejšie pôsobia jednoduché účesy, ktoré môžete ozdobiť peknou sponou ladiacou so šatami.

Večerné líčenie by malo byť o niečo výraznejšie  než denné, ale nie priveľmi, hlavne ak patríte k svetlým typom. Často je to práve make-up , ktorý opticky robí s 18-ročných 30-ročné. Kabelky a topánky by mali byť buď vo farbe šiat, alebo vo farbe, ktorá ich dopĺňa a oživuje. K šatám chladnej farby sa často hodia napríklad strieborné doplnky a perly, zatiaľ čo k teplým odtieňom pasuje skôr zlatá a bronzová farba. Falošné „diamanty“ sú univerzálne a hodia sa takmer ku všetkému.

Rada na záver

Predovšetkým si vyberte také šaty, v ktorých sa budete cítiť pohodlne. Ak v nich máte vydržať celý večer, je práve pohodlie tým najdôležitejším aspektom. Nenechajte sa niečím zlákať len preto, že je to práve v móde. Verte svojim pocitom, riaďte sa svojim vkusom a buďte sami sebou. Len tak sa budete cítiť pohodlne a sebavedome.

Nižšie nájdete v galérii zopár obrázkov na inšpiráciu a užitočné odkazy:

https://www.lamode.sk/37-spolocenske-saty
https://www.poshme.sk
http://www.ceremoni.sk/spolocenske-saty.html
http://www.salondiva.sk/-spolocenske-saty
https://www.krasne-saty.sk
http://salonnicole.sk/spolocenske-saty/its-my-party-2/
https://www.salonevamaria.eu

autorka textu: Miroslava Pavlinská
fotografie: obrázky z galérie vybraných značiek, odkazy nájdete vyššie

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu