Albánsko

Albánsko

Takto vyzerá Albánsko očami fotografa:

Albánsko sa spolu so Švédskom delí o prvenstvo v rebríčku najkrajších dovolenkových destinácií, aké sme kedy navštívili. Albánska príroda je nádherná, divoká a nepoškvrnená rukou človeka. Albánci žijú v obdivuhodnej symbióze s okolitým prírodným prostredím. Popri cestách rastú čerstvé figy a na vysokohorských lúčkach sa pasú kozy.

Do mnohých odľahlejších horských končín premáva veľmi obmedzená hromadná doprava. Po krivoľakej, uzučkej a kostrbatej ceste sa terigá autobus a vám pri pohľade naň len tuhne krv v žilách. Máte so sebou auto? Dobre. Ale veľmi sa netešte. Používať obyčajné osobné auto je na mnohých albánskych cestičkách vysoko adrenalinovým zážitkom.

Väčšina ľudí v Albánsku vedie tradičný agrikultúrny život. Pestujú tu veľa ovocia a zeleniny, takže vegetariáni si prídu na svoje. Mäso tu jedia iba sporadicky, najčastejšie kozie alebo ryby. Veľký dôraz sa kladie na podporu lokálneho poľnohospodárstva.

Albánske supermarkety

Supermarkety tu síce majú, dokonca aj v menších mestečkách, ale pri prvej návšteve vás veľmi prekvapia, možno i sklamú. Nekúpite v nich totiž žiadne čerstvé pečivo, zeleninu a ani ovocie? Výklady sú zaplnené len množstvom sladkostí, konzerv a iných trvanlivých produktov. Netvrdíme, že to nikdy nevyužijete. My sme do supermarketov chodili kupovať sladké dobroty, ktoré sme so sebou brali na vodu a výlety.

Ovocie a zeleniny sa predáva na trhoch. Tie sú na každom rohu. Najväčšou lahôdkou boli čerstvé figy. Naše sušené, aké občas jedávame na Vianoce sa im kvalitou ani zďaleka nevyrovnajú. Na chlieb a pečivo sme chodili do pekární.

V Albánsku bola príšerná horúčava. Museli sme do stanu vystrihnúť diery, aby sme nezdochli. Inak nemáme čo vytknúť.

Krásou prírody Albánsku čiastočne konkurovalo Švédsko: https://www.miragrafik.sk/index.php/svedsko/
Ak Vás Albánsko zaujalo a chcete sa dozvedieť viac, odporúčam pozrieť si túto reportáž z dovolenky: Čo sa oplatí vidieť v Albánsku.

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu