Rakúsko

V Rakúsku sme boli kupovať kajak. Keďže sme boli tesne za hranicami, videli sme z neho iba kúsok. Bolo by však zaujímavou dovolenkovou destináciou hodnou hlbšieho prebádania. A to z viacerých dôvodov.

Rakúsko je jednou z najekologickejších krajín na svete. Až 63 % odpadu sa recykluje a väčšina energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Z krajín, ktoré sme zatiaľ navštívili, brali recykláciu najserióznejšie Litevčania. Recyklačné nádoby mali na každom rohu, aj v tom najväčšom zapadákove.

Veľmi lákavou znie i návšteva Rakúskej národnej knižnice vo Viedni. Nachádza sa v nej viac než 2 milióny kníh. I keď by sme z nemeckých textov rozumeli iba málo, už od mala radi čítame knihy. Zaujímame sa o históriu i umenie. Táto knižnica už na prvý pohľad vyzerá úžasne, veľkolepo a impozantne.

Rakúsko je taktiež rodiskom veľkých osobností, ako sú napr. maliari Gustav Klimt, Egon Schiele a hollywoodský herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. V roku 1818 Rakúšan Joseph Madersperger vymyslel šijací stroj.

A vedeli ste, že rakúska vlajka je jednou z najstarších na svete? My nie. Jej pôvod sa datuje do roku 1191. Červená farba symbolizuje krv a viaže sa na ňu legenda o vojvodcovi Leopoldovi, ktorí vraj v roku 1191 udatne bojoval v tretej križiackej výprave. Celú tuniku mal červenú od krvi, až na jeden biely pás v mieste opasku. Táto historická udalosť bola neskôr inšpiráciou pri voľbe červenej a bielej farby na rakúskej vlajke.

Súčasná situácia síce neumožňuje vidieť a spoznať pozostatky fascinujúcej rakúskej historie osobne, dúfame však, že sa to už čoskoro zmení.

Extra čítanie pre záujemcov: Six unique traditions that Austrians love

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

V Rakúsku sme boli kupovať kajak. Keďže sme boli tesne za hranicami, videli sme z Rakúska iba kúsok. 

Bolo by však veľmi zaujímavou dovolenkovou destináciou hodnou hlbšieho prebádania. 

Rakúsko patrí k jedným z najekologickejších krajín na svete. 

Až 63 % odpadu sa recykluje a väčšina energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. 

Z krajín, ktoré sme zatiaľ navštívili, brali recykláciu najserióznejšie Litevčania. Recyklačné nádoby mali na každom rohu, aj v tom najväčšom zapadákove.

Veľmi lákavou znie i návšteva Rakúskej národnej knižnice vo Viedni. Nachádza sa v nej viac než 2 milióny kníh. 

I keď by sme z nemeckých textov rozumeli iba málo, už od mala radi čítame knihy. Zaujímame sa o históriu i umenie. Táto knižnica už na prvý pohľad vyzerá úžasne, veľkolepo a impozantne.

Rakúsko je taktiež rodiskom veľkých osobností, ako sú napr. maliari Gustav Klimt, Egon Schiele a hollywoodský herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger

V roku 1818 Rakúšan Joseph Madersperger vymyslel šijací stroj.

A vedeli ste, že rakúska vlajka je jednou z najstarších na svete? My nie. Jej pôvod sa datuje do roku 1191. 

Červená farba symbolizuje krv a viaže sa na ňu legenda o vojvodcovi Leopoldovi, ktorí vraj v roku 1191 udatne bojoval v tretej križiackej výprave. Celú tuniku mal červenú od krvi, až na jeden biely pás v mieste opasku. 

Táto historická udalosť bola neskôr inšpiráciou pri voľbe červenej a bielej farby na rakúskej vlajke.

Súčasná pandemická situácia síce neumožňuje vidieť a spoznať pozostatky fascinujúcej rakúskej historie osobne, dúfame však, že sa to už čoskoro zmení.

Extra čítanie pre záujemcov: Six unique traditions that Austrians love

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu