Vtedy na Sahare

Dnes ráno som si našla na hrbe ďalší sivý chlp. Kde sú tie časy, keď som bola obávanou kriminálničkou? Keby tak nebolo toho cukrára Tortičku a jeho prekliatych paradajkových krémešov.

Bolo to pred desiatimi rokmi, no pamätám sa na to, akoby sa to stalo včera.

Snažila som sa zabudnúť. Ale, čo iné zostáva úbohej ťave na dôchodku než rozmýšľať o minulosti? Deti sú už veľké. Starší syn učí ťaviačinu a mladší, dromedár po otcovi, sa dal na cirkusovú dráhu. Predvčerom si zlomil nohu pri akrobacii na lane. Prevážil ho hrb. Ale dosť bolo o deťoch. I ja som si všeličo vytrpela od toho krémešového incidentu.

Pamätám si, raz dávali v televízii reklamu na Kelovku.
Vedci zo Švédskeho výskumného ústavu vymysleli takú tašku zo špeciálneho bionanomakrošpeciálviskózneho materiálu, ktorá je naprogramovaná na pestovanie kelu. A tak som si povedala: Keď môže taška automaticky vyrábať kel, tak prečo nie upiecť krémeše? Tak môžem mať svoju dávku každý deň.

Oslovila som vedca z Ruska, Igora Igorieviča. Zdedila som po babičke kus púšte pri Oáze č. 3. Dohoda bola jasná. Vedec dostane ten môj kus púšte na prísne tajné vedecké účely, ak mi pomôže vyrobiť tašku krémešku.

Lenže švédski vedci boli mazaní. Do pol roka nám s Igorom došlo súdne obvinenie. Že vraj kopírujeme ich patentovaný vynález. Na súde mi ani pohár vody nikto nepodal. Že vraj si mám odčerpať z hrbov.

Švédski vedci dostali môj kus zdedenej púšte na prísne tajné vedecké účely ako odškodné a zdalo sa, že sa to všetko skončí v mieri. Ale ja som tak veľmi chcela znova cítiť na jazyku chuť krémešov. Nemienila som sa vzdať. Vykrádala som cukrárne. V noci, potajomky. Až kým ma nechytili v cukrárni, kde bola namontovaná kamera s nočným videním.

Strčili ma do ústavu pre závislé ťavy. Po troch rokoch ma pustili von. Odvtedy som čistá. Už sedem rokov žiadny krémeš. Ešte mi občas chýba trochu adrenalínu. Ale na staré hrby už nevládzem. Na dnes končím. Prídu vnúčatá. Niečo im napečiem. Možno taký malý krémešík. Mu ha ha ha.

autorka: Miroslava Pavlinská
ilustrácia: https://www.freepik.com/free-vector/arabs-camel_4805649.htm

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu