Výstava Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci. Kto by o ňom nepočul? Geniálny maliar, sochár a vynálezca zostáva dodnes jednou z najvýznamnejších osobností histórie. Mnohí umelci obdivovali a obdivujú jeho anatomicky dokonalé maľby. Najznámejším portrétom na svete je Leonardova Mona Líza. No vedeli ste napríklad, že niektoré z jeho vynálezov sa v takmer nezmenenej podobe používajú dodnes?

O všestrannosti tohto renesančného umelca sme sa mohli na vlastné oči presvedčiť v Slovenskom technickom múzeu na Hlavnej 88 v Košiciach od 18. apríla do 31. októbra 2012. Výstava sa skladala zo 4 častí inšpirovaných prírodnými živlami – zem, oheň, voda a vzduch.

Štyri prírodné živly


Zem reprezentovali stroje, na ktorých chod bola potrebná ľudská sila. Príkladom môže byť lis na olivy či tlačiarensky stroj. Časť oheň bola reprezentovaná bojovými strojmi. Tie Leonardo navrhol pre panovníkov. Jedným z najpôsobivejších bolo obrnené vozidlo. Malo kruhový tvar a po stranách boli umiestnené otvory pre delá.

Ako reprezentantov kategórie vody môžeme spomenúť napríklad člny či plávacie plutvy, ktoré mali človeku uľahčiť pohyb pod vodou. Da Vinciho nadšenie a úsilie naučiť ľudstvo lietať bolo veľmi zreteľne vidieť v kategórií vzduch. Inšpiráciou pre Da Vinciho boli vtáky. Chytal ich, skúmal a zisťoval na akom princípe u nich funguje lietanie.

Všetky modely boli v životnej veľkosti, zhotovené podľa Leonardových kresieb. Súčasťou výstavy boli i repliky jeho najznámejších obrazov, ako napr. Posledná večera, Mona Líza či Dáma s hranostajom. Menším sklamaním bola však kvalita, v akej boli vytlačené – farby boli skreslené, sfarbené do modra a bolo na nich vidieť šum. Veľmi zaujímavá bola však miestnosť zrkadiel, do ktorej ste mohli vstúpiť a vidieť sa zo všetkých strán naraz.

Ku každému dielu bol priradený popis, na čo daný objekt slúžil. Osobne by sme však uvítali, keby tých informácií bolo trochu viac. Z celkového dobrého dojmu tiež uberá fakt, že niektoré stroje, ktorými bolo dovolené hýbať, sa pri jemnom dotyku rozpadávali. Niektorí ľudia sa tiež sťažovali na vysoké vstupné – 4,70 € pre dospelého a 3 € pre deti. No stále je to lacnejšie ako ísť do kina.

Napriek týmto nedostatkom bola výstava Leonardo da Vinci zaujímavá z kultúrneho i historického hľadiska, a preto jej dávame 4 z 5 hviezdičiek.

autorka: Miroslava Pavlinská
fotografia: https://www.cas.sk/fotogaleria/221633/leonardo-da-vinci-v-kosiciach-repliky-vynalezov-si-mozete-vyskusat/4/

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu