Domaša

Domaša počas koronavírusu

Domaša počas koronavírusu

Domaša je miestom, o ktorom ťažko hovoriť v zlom, lebo bez ohľadu na to, koľko nedostatkov by sme boli schopní nájsť, napr. z ekologického hľadiska, vždy tam chodíme znova a znova. Pre nás z východu je to blízko a prístup k vode je pomerne dobrý. Najčastejšie tam vídame rybárov a surfistov, ale v posledných rokoch sme si všimli nový trend. A tým je, očividne, vystúpenie z auta, zízanie 5 minút na vodu, nastúpenie naspäť do auta a odchod. Sem tam niekto spraví selfie, aby sa na facebooku mohol chváliť, že bol na výlete, prípadne “nenápadne” vyvenčí psa za najbližším kríčkom a šup domov. No, proti gustu žiaden dišputát.

Čierne stavby a maringotky, ktoré tam boli už roky (pomaly sa stávali kultúrnou pamiatkou), už strhli a zostala po nich len kvôpka odpadu a haraburdia.

Hotel a reštaurácia sú momentálne kvôli koronavírusu zatvorené, ale zopár budov je tam rozostavaných, tak uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie. Len dúfame, že nie sťažený prístup k vode. Naše obavy pramenia najmä z toho, že sme si všimli vzrastajúcu tendenciu privatizovať okolie vodných nádrží. Napr. na takej Zemplínskej Šírave sú už takmer všade cedule s označením ,,Súkromný pozemok” a na mnohých miestach aj závory. Fotky, ktoré vidíte v galérii sú zo začiatku leta roku 2020.

Domaša je miestom, o ktorom ťažko hovoriť v zlom, lebo bez ohľadu na to, koľko nedostatkov by sme boli schopní nájsť, napr. z ekologického hľadiska, vždy tam chodíme znova a znova. 

Pre nás z východu je to blízko a prístup k vode je pomerne dobrý. Najčastejšie tam vídame rybárov a surfistov, ale v posledných rokoch sme si všimli nový trend. 

A tým je, očividne, vystúpenie z auta, zízanie 5 minút na vodu, nastúpenie naspäť do auta a odchod. 

Sem tam niekto spraví selfie, aby sa na facebooku mohol chváliť, že bol na výlete pri vode, prípadne “nenápadne” vyvenčí psa za najbližším kríčkom a šup domov. No, proti gustu žiaden dišputát.

Čierne stavby a maringotky, ktoré tam boli už roky (pomaly sa stávali kultúrnou pamiatkou), už strhli a zostala po nich len kvôpka odpadu a haraburdia.

Všetky hotely a reštaurácie sú momentálne kvôli koronavírusu zatvorené, ale zopár budov je tam rozostavaných, tak uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie. Len dúfame, že nie sťažený prístup k vode. 

Naše obavy pramenia najmä z toho, že sme si všimli vzrastajúcu tendenciu privatizovať okolie vodných nádrží. Napr. na takej Zemplínskej Šírave sú už takmer všade cedule s označením ,,Súkromný pozemok” a na mnohých miestach aj závory. Fotky, ktoré vidíte v galérii sú zo začiatku leta roku 2020.

Hladina a stav vody na Domaši

Hladina a stav vody na Domaši

Stav vody na Domaši prešiel už cez všetky možné štádiá. Od sucha ako na púšti až po Noemovu potopu. Keďže na Domašu chodíme pravidelne, podarilo sa nám dať dokopy niekoľko záberov z rôznych rokov. V našej fotoreportáži Vám zároveň ukážeme nielen krásnu, ale i škaredú tvár Domaše. Video si môžete pozrieť na tomto odkaze: Paddleboarding na Domaši. Ak ste východniar a Domaša sa Vám už presýtila, možno Vás väčšmi zaujme Zemplínska Šírava, ak sa tam po zrušení koronavírusových opatrení ešte vôbec dostanete.

 

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

Stav vody na Domaši prešiel už cez všetky možné štádiá. Od sucha ako na púšti až po Noemovu potopu. 

Keďže na Domašu chodíme pravidelne, podarilo sa nám dať dokopy niekoľko záberov z rôznych rokov. 

V našej fotoreportáži Vám zároveň ukážeme nielen krásnu, ale i škaredú tvár Domaše. Video si môžete pozrieť na tomto odkaze: Paddleboarding na Domaši. 

Ak ste východniar a Domaša sa Vám už presýtila, možno Vás väčšmi zaujme Zemplínska Šírava, ak sa tam po zrušení koronavírusových opatrení ešte vôbec dostanete.

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu