Švédsko

Švédsko

Švédsko v celej svojej očarujúcej kráse.

Želali ste si niekedy, aby ste mohli čítať vonku aj o polnoci? Že nie? Nevadí.
Aj tak si myslíme, že by sa Vám Švédsko páčilo. Nielenže o polnoci prečítate vonku knihu, pretože je tam toľko svetla, že by ste nezaspali aj keby ste chceli, ale hlavne máte kopec možností na turistiku v krásnej švédskej prírode.

My sme navštívili Ekopark Omberg a národný park Tiveden, v ktorom rastú nádherné machy staré takmer ako dinosaurus. Človeka na prvý pohľad zarazí neporušenosť a čistota prírody v porovnaní s mnohými znečistenými slovenskými lesmi.

Samozrejme, energiu spálenú počas niekoľkohodinovej chôdze sa žiada doplniť niečím sladkým. Ak ste sa okrem prírody pohybovali aj po švédskych mestách, určite vám neušli stánky a obchodíky ponúkajúce polkagris. Polkagris je tradičné švédske lízatko. Môže mať rôzny tvar. Najľahšie asi spoznáte polkagris ako malú zahnutú červeno-bielu paličku, ktorá sa na Vianoce vešia na stromčeky.

My sme mali šťastie a podarilo sa nám vidieť cez okienko v obchodíku celú výrobu polkagrisu, od prípravy hmoty až po jej tvarovanie a balenie. Najlepšie chutí polkagris ešte keď je teplý. Vtedy je mäkký a má konzistenciu žuvačky. Vychladnutý polkagris je chuťovo o niečo menej impozantný, ale to nevadí. Ide najmä o tú senzáciu. Keď vojdete do obchodu, vyzerá to tam ako vo filme Karlík a továreň na čokoládu.

Ste zvedaví, ako sa táto tradičná cukrovinka vyrába? Celý proces vidno dobre v tomto krátkom videu: https://www.youtube.com/watch?v=zw2DX-J2rz4.

Dlho bolo Švédsko jednoznačne najkrajšou destináciou, na akej sme strávili našu dovolenku. Potom prišlo na rad Albánsko a teraz riešime dilemu, kde bolo krajšie. Ťažko sa nám hodnotí. Čo sa týka prírody, sú zhruba na rovnakej úrovni.

A nebola vám tam zima?

Napriek neustálym otázkam, či nám tam nebola zima, musíme povedať, že nie. Samozrejme, neodporúčame nič podceňovať. Ak sa rozhodnete Švédsko navštíviť, nezabudnite ani na teplé oblečenie a kvalitnú obuv. Ale nech vás možný občasný diskomfort neodradí, pretože Švédsko je lokácia, ktorú sa rozhodne oplatí vidieť.

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | online webdizajn, grafika a fotografia

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu