Vlkolínec

Vlkolínec – pamiatková rezervácia ľudovej architektúry (UNESCO)

Vlkolínec (UNESCO)

Na jednodňový výlet do Vlkolínca odporúčame privstať si skoro zrána. Jedinečnú pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry v Žilinskom kraji, ktorá je zapísaná i do svetového dedičstva UNESCO, sme mali na muške už nejakú tú nedeľu. Išli sme autom a využili sme parkovisko priamo pod skanzenom. Za vstupné sme platili na dvoch miestach, keďže za obhliadku gazdovského dvora sa platí samostatne. Zrána hmlisté počasie čoskoro vystriedalo hrejivé slniečko, ktoré nás sprevádzalo počas celej prehliadky. Vlkolínec nebol našim prvým skanzenom. V minulosti (tak zhruba pred 15 rokmi) sme už absolvovali prehliadku skanzenu v Bardejove. Čosi podobné sme teda čakali aj tentoraz. Vlkolínska expozícia je oproti Bardejovskej o čosi menšia, ale má svoj osobitný charakter. 

Na jednodňový výlet do Vlkolínca odporúčame privstať si skoro zrána, obzvlášť, ak pochádzate z východu Slovenska. 

Jedinečnú pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry v Žilinskom kraji, ktorá je zapísaná i do svetového dedičstva UNESCO, sme mali na muške už nejakú tú nedeľu. Išli sme autom a využili sme parkovisko priamo pod skanzenom. 

Za vstupné sme platili na dvoch miestach, keďže za obhliadku gazdovského dvora sa platí samostatne. Zrána hmlisté počasie čoskoro vystriedalo hrejivé slniečko, ktoré nás sprevádzalo počas celej prehliadky. 

Vlkolínec nebol našim prvým skanzenom. V minulosti (tak zhruba pred 15 rokmi) sme už absolvovali prehliadku skanzenu v Bardejove. Čosi podobné sme teda čakali aj tentoraz. Vlkolínska expozícia je oproti Bardejovskej o čosi menšia, ale má svoj osobitný charakter. 

Takmer všetky drevenice tu majú pestrofarebný vápenný náter. Budovy sú zachované takmer v pôvodnom stave, takže na vlastné oči môžete vidieť, ako žili naši starí a prastarí rodičia v polovici minulého storočia. A čoby len žili, veď podaktorí tu ešte i žijú (a veruže, nie sú to všetci dôchodcovia). Ešte pred vstupom do skanzenu sme boli upozornení, aby sme sa správali slušne a úctivo a neliezli obyvateľom do dvorov. Tie totiž súčasťou prehliadky nie sú. Z tradičných remeselných nástrojov a úžitkových predmetov v niekdajšej domácnosti sme spoznali takmer všetky (vrátane nádoby na mútenie masla :-D). Pán sprievodca v múzeu bol veľmi zhovorčivý a predviedol nám nielen ukážku hry na fujare, ale porozprával aj o miestnych trampotách s lokálnymi medveďmi a osude Vlkolínca počas vojny. No, a čo by to bol za rodinný výlet bez toho, žeby sme okúsili miestne špeciality. Priam v skanzene stojí útulná drevená reštaurácia, v ktorej sme si objednali tradičnú Haruľu (zemiakové placky) s bryndzou. A pivo, samozrejme. Výlet bol krátky, ale zato zaujímavý a odporúčame ho všetkým milovníkom histórie i ľudovej architektúry, vrátane rodín s deťmi.

Takmer všetky drevenice tu majú pestrofarebný vápenný náter. Budovy sú zachované takmer v pôvodnom stave, takže na vlastné oči môžete vidieť, ako žili naši starí a prastarí rodičia v polovici minulého storočia. A čoby len žili, veď podaktorí tu ešte i žijú (a veruže, nie sú to všetci dôchodcovia). 

Ešte pred vstupom do skanzenu sme boli upozornení, aby sme sa správali slušne a úctivo a neliezli obyvateľom do dvorov. Tie totiž súčasťou prehliadky nie sú. Z tradičných remeselných nástrojov a úžitkových predmetov v niekdajšej domácnosti sme spoznali takmer všetky (vrátane nádoby na mútenie masla :-D). 

Pán sprievodca v múzeu bol veľmi zhovorčivý a predviedol nám nielen ukážku hry na fujare, ale porozprával aj o miestnych trampotách s lokálnymi medveďmi a osude Vlkolínca počas vojny. No, a čo by to bol za rodinný výlet bez toho, žeby sme okúsili miestne špeciality. 

Priam v skanzene stojí útulná drevená reštaurácia, v ktorej sme si objednali tradičnú Haruľu (zemiakové placky) s bryndzou. A pivo, samozrejme. Výlet bol krátky, ale zato zaujímavý a odporúčame ho všetkým milovníkom histórie i ľudovej architektúry, vrátane rodín s deťmi.

Ak vás bližšie zaujíma história Vlkolínca, odporúčame pozrieť si oficiálnu stránku obce: https://www.vlkolinec.sk/vlkolinec/

oficiálna stránka obce: https://www.vlkolinec.sk/vlkolinec/

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu