Ilustrácie

Ilustrácie kníh pre deti

Pútavé ilustrácie sú neoddeliteľnou súčasťou kníh pre deti. Tie si často vyberajú prvé knižky práve podľa pekných obrázkov. Ani my sme v detstve neboli iní. Každý z nás má doma určite obľúbenú knižku, ktorá vyzerá ako by patrila k šalátovému vydaniu. No darmo by sa rodičia hnevali a učitelia zlostili. Podozrivo dokonalé knihy boli naopak práve tie, ktoré často ležali v poličke nedotknuté. A to je veľká škoda, pretože najjednoduchšie a najefektívnejšie je vybudovať vzťah ku knihám a čítaniu už odmalička. Pestrofarebné obrázky nielen zaujmú, ale pomáhajú podnecovať dialóg medzi rodičmi a dieťaťom. Teda, ak sa čítaniu venujú spoločne.

Obrázky môžu dieťaťu pomáhať lepšie si zapamätať príbeh či básničku a podporiť čítanie s porozumením. To je dôležité obzvlášť pri menších čitateľoch, ktorí ešte nemajú dostatočnú slovnú zásobu a k textu ich pritiahne práve ilustrácia. Knižné ilustrácie navyše budujú vzťah detí k výtvarnému umeniu a môžu ich inšpirovať k vlastnej tvorbe už od útleho veku.

Ilustrácie ku knihe Zrodila sa básnička  som vytvorila pre debutujúcu autorku Irenu Paukovú. Okrem obrázkov som mala na starosti aj celkovú grafickú úpravu, sadzbu textu a typografiu. Odsadenie veršov, typ i veľkosť písma som prispôsobila tak, aby boli básne dobre a ľahko čitateľné aj pre menšie deti. Knižku si môžete zakúpiť v online kníhkupectve martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=1790555

autorka textu a grafických návrhov: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu