Módna fotografia

Vďaka jednoduchému pozadiu sú tieto fotografie ideálne na rýchlu a pohodlnú postprodukciu (napr. na návrh bannerov) alebo na efektívnu prezentáciu produktu v e-shope. V strede pozornosti je oblečenie a doplnky.

Vďaka jednoduchému pozadiu sú tieto fotografie ideálne na rýchlu a pohodlnú postprodukciu alebo na efektívnu prezentáciu produktu v e-shope. V strede pozornosti je oblečenie a doplnky.

Rozličné prístupy k módnej fotografii

Pripravujete katalóg, titulku časopisu alebo jednoduchú slideshow na Váš e-shop? Aká je Vaša cieľová skupina? Čo všetka plánujete s fotkou robiť? Odpovede na tieto otázky je vhodné ujasniť si ešte pred samotným fotením.

Pripravujete katalóg, titulku časopisu alebo jednoduchú slideshow na Váš e-shop? Aká je Vaša cieľová skupina? Čo všetka plánujete s fotkou robiť? Odpovede na tieto otázky je vhodné ujasniť si ešte pred samotným fotením.

4 základné typy módnej fotografie

4 základné typy módnej fotografie

Fotografia typu "High fashion"

Fotografia typu "High fashion"

 V tomto type ide o zachytenie osobitého štýlu a luxusu známej značky (Gucci, Vogue, Chanel). Tieto módne fotografie ukazujú produkty najčastejšie na topmodelke alebo svetoznámej celebrite. Tento typ fotografie býva veľmi výrazný, pôsobivý, niekedy extravagantný a produkčne náročný. Predáva nielen produkt, ale i kreatívnu víziu módneho návrhára, fotografa a vizážistu.

V tomto type ide o zachytenie osobitého štýlu a luxusu známej značky (Gucci, Vogue, Chanel). Tieto módne fotografie ukazujú produkty najčastejšie na topmodelke alebo svetoznámej celebrite. 

Je to typ fotografie, ktorý býva veľmi pôsobivý, niekedy extravagantný a produkčne náročný. 

Predáva nielen produkt, ale i kreatívnu víziu módneho návrhára, fotografa a vizážistu.

Editoriálna fotografia

Editoriálna fotografia

Tento typ fotografie sa používa hojne v módnych časopisoch. Fotograf fotí modela/modelku uprostred nejakej prirodzenej každodennej činnosti. Zobrazuje životný štýl cieľovej skupiny. Ako príklad môžeme uviesť fotky modela v obleku, ktorý často stvárňuje úspešného podnikateľa. Nachádza sa v kaviarni, stojí s nohami ležérne prekríženými a vybavuje dôležitý hovor. Fotografie majú tému alebo príbeh, ktorý sa vždy prispôsobuje požiadavkám článku, pre ktorý vznikajú. Často je dôležitejší imidž, aký modelka v šatách vyvoláva než samotná značka.

Tento typ fotografie sa používa hojne v módnych časopisoch. Fotograf fotí modela/modelku uprostred nejakej prirodzenej každodennej činnosti. 

Zobrazuje životný štýl cieľovej skupiny. Ako príklad môžeme uviesť fotky modela v obleku, ktorý často stvárňuje úspešného podnikateľa. 

Nachádza sa v kaviarni, stojí s nohami ležérne prekríženými a vybavuje dôležitý hovor. 

Fotografie majú tému alebo príbeh, ktorý sa vždy prispôsobuje článku, pre ktorý vznikajú. 

Často je dôležitejší imidž, aký modelka v šatách vyvoláva než samotná značka.

Katalógová módna fotografia

Katalógová módna fotografia

Móda je fotená jednoducho, bez pompéznosti. Ide o najzákladnejší druh módnej fotografie. Snaží sa zvýrazniť a vyzdvihnúť predovšetkým šaty a doplnky. Osobnosť modelky/modela je potlačená do úzadia, keďže je nežiadúce, aby bola výraznejšia než šaty, ktoré nosia. Niekedy sa robia i fotky bez modelov. Vtedy sa odfotí iba samotný produkt alebo jeho detail, prípadne sa použije figurína. Avšak, fotenie oblečenia na modelke dáva potenciálnemu kupujúcemu častokrát lepšiu predstavu, ako oblečenie pasuje na reálnej postave. Tento druh fotografie sa často používa v tlačených katalógoch, ale i v e-shopoch.

Móda je fotená jednoducho, bez pompéznosti. Ide o najzákladnejší druh módnej fotografie

Snaží sa zvýrazniť a vyzdvihnúť predovšetkým šaty a doplnky. Osobnosť modelky alebo modela je potlačená do úzadia, keďže je nežiadúce, aby bola výraznejšia než šaty, ktoré nosia. 

Niekedy sa robia i fotky bez modelov. Vtedy sa odfotí iba samotný produkt alebo jeho detail, prípadne sa použije figurína. 

Avšak, fotenie oblečenia na modelke dáva potenciálnemu kupujúcemu častokrát lepšiu predstavu, ako oblečenie pasuje na reálnej postave. 

Tento druh fotografie sa často používa v tlačených katalógoch a v e-shopoch.

Pouličná módna fotografia

Pouličná módna fotografia

Móda fotená v uliciach. Niekedy sa využíva modelka alebo celebrita. Častokrát však ide aj o fotky náhodných okoloidúcich, ak je ich štýl obliekania dostatočne výrazný a jedinečný. Tento typ je populárny na módnych blogoch a časopisoch.

Móda fotená v uliciach. Niekedy sa využíva modelka alebo celebrita. 

Častokrát však ide aj o fotky náhodných okoloidúcich, ak je ich štýl obliekania dostatočne výrazný a jedinečný. Tento typ je populárny na módnych blogoch a v časopisoch.

Nie vždy je možné jednotlivé kategórie módnej fotografie dostatočne odlíšiť. Častokrát sa osvedčené postupy a techniky kombinujú. Nech sú už Vaše úmysly akékoľvek, štýl fotografie musí vždy zodpovedať účelu, na ktorý sa budú využívať. 

Nie vždy je možné jednotlivé kategórie módnej fotografie dostatočne odlíšiť. Častokrát sa osvedčené postupy a techniky kombinujú. 

Nech sú už Vaše úmysly akékoľvek, štýl fotografie musí vždy zodpovedať účelu, na ktorý sa budú využívať. 

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu