Zádielská dolina

Zmena biotopu v Zádielskej doline?

Zmena biotopu v Zádielskej doline?

Zádielska dolina patrí k našim najobľúbenejším turistickým lokáciám.
Najkrajšia je v zime, pretože vtedy vyzerá ako z rozprávky Mrázik. Samozrejme, netreba zabudnúť na stúpacie želiezka.

Zádielska dolina je zhruba 10.3 km dlhá a jej začiatok sa nachádza vo výške 1005 m n. m., pod vrchom Osadník (1186 m n.m.). Na Osadník sa dá dostať pešo, ale cestička je miestami zavalená stromami, čo sťažuje výstup.

V Zádielskej doline boli vykopané predmety z doby bronzovej. Zistilo sa, že ľudia túto oblasť obývali už počas praveku. My sme síce žiadne poklady nenašli, ale zato sme tu videli už niekoľko chránených zvierat, ako napr. nádhernú salamandru škvrnitú a slepúcha lámavého. Obe z bezpečnej vzdialenosti.

Keďže tu chodíme už roky, všimli sme si určité prírodné zmeny, ktoré nevieme vysvetliť. Kedysi na planine rástlo plno hlaváčikov jarných a poniklecov. Ani veľmi nepreháňame, ak povieme, že celá lúka bola žltá alebo fialová. V posledných rokoch sme tieto kvety videli len tu a tam, ak vôbec. Rovnako nevídame ani toľko húb, ako to bolo kedysi. Možno sa zmenil biotop tejto oblasti, a preto tam niektoré rastliny už nechcú rásť. A možno je to len dočasne trvajúci stav. Tak či onak, trochu nám to chýba.

Napriek tomu túto výletnú lokáciu odporúčame. Trasy sú dosť priamočiare. Ich výber možno dobre prispôsobiť individuálnej kondícii návštevníka. Väčšina ľudí chodí po “reštauráciu”, teda po Zádielskú chatu s občerstvením. Tá je však kvôli koronavírusu dočasne zatvorená. Zdatní turisti chodia radi aj do Vysokých Tatier.

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

Zdroje: Bronzový predmet so zoomorfnými protómami zo Slovenského krasu v tomto článku sa dočítate viac o vykopávkach zo Slovenského krasu.

Zádielska dolina už dlhé roky patrí k najobľúbenejším celoročným turistickým lokáciám.

Najkrajšia je v zime, pretože vtedy vyzerá ako z rozprávky Mrázik. Samozrejme, netreba pri tom zabudnúť ani na stúpacie želiezka.

Zádielska dolina je zhruba 10.3 km dlhá a jej začiatok sa nachádza vo výške 1005 m n. m., pod vrchom Osadník (1186 m n.m.). Na Osadník sa dá dostať pešo, ale cestička je miestami zavalená stromami, čo sťažuje výstup.

V Zádielskej doline boli vykopané predmety z doby bronzovej. Zistilo sa, že ľudia túto oblasť obývali už počas praveku. 

My sme síce žiadne poklady nenašli, ale zato sme tu videli už niekoľko chránených zvierat, ako napr. salamandru škvrnitú a slepúcha lámavého. Samozrejme, obe z bezpečnej vzdialenosti.

Keďže tu chodíme už roky, všimli sme si určité prírodné zmeny, ktoré nevieme vysvetliť. 

Kedysi na planine rástlo plno hlaváčikov jarných a poniklecov. Ani veľmi nepreháňame, ak povieme, že celá lúka bola žltá alebo fialová. 

V posledných rokoch sme tieto kvety videli len tu a tam, ak vôbec. 

Rovnako nevídame ani toľko húb, ako to bolo kedysi. Možno sa zmenil biotop tejto oblasti, a preto tam niektoré rastliny už nechcú rásť. 

A možno je to len dočasne trvajúci stav. Tak či onak, trochu nám to chýba.

Napriek tomu túto výletnú lokáciu odporúčame. Trasy sú dosť priamočiare. Ich výber možno dobre prispôsobiť individuálnej kondícii návštevníka. 

Väčšina ľudí chodí po “reštauráciu”, teda po chatu s občerstvením. Tá je však kvôli koronavírusu dočasne zatvorená. Zdatní turisti chodia radi aj do Vysokých Tatier.

Zdroje: Bronzový predmet so zoomorfnými protómami zo Slovenského krasu 

autorka textu a fotografií: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdizajn, grafika a fotografia

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu