Poland

Poland – Hel

Poland – Hel

We visited Poland many times before. Mostly because of good conditions for water sports by the sea. A rumor says it is always windy on Hel peninsula. That´s certainly not true, but it is still a great destination for windsurfing and kitesurfing. The bay of Puck is very shallow and not suitable for swimming. There are only a few kids here and there playing in the water on the beach. It´s dangerous to move around kites, since their ropes can accidentally slit your throat.

On the other side of peninsula, right across the road and a small forest, is a seaside. Contrary to a popular opinion, that it is always cold in Poland, during our vacations here it was so hot that some people were sunbathing and swimming naked.

Camping sites are a bit pricey and full during the summer season. There are small grocery stores in some of them, but for a bigger shopping trips we had to go to Wladislawovo.

Poľsko sme navštívili už veľakrát. Zvyčajne kvôli priaznivým športovým príležitostiam pri mori. 

O Heli sa hovorí, že tam stále fúka. To síce nie je pravda, ale aj tak je tento poľský poloostrov vhodnou destináciou pre windsurfistov a kitesurfistov. 

Zátoka Puck is veľmi plytká, takže sa v nej nedá dobre plávať. Pri brehu sa občas čľapká zopár detí, ale vzhľadom na veľké množstvo športovcov na vode plavci skôr prekážujú. 

Navyše je nebezpečné motať sa medzi kitesurfistami, lebo pri rozkladaní kitu Vám šnúrky môžu nešťastím podrezať hrdlo.

Na druhej strane polostrova, rovno cez cestu a malý lesík, je more. 

Napriek všeobecnému názoru, že v Poľsku je zima, bola počas našich dovoleniek často taká horúčava, že niektorí ľudia sa opaľovali a kúpali nahí.

Kempingy sú trochu predražené a počas sezóny preplnené. V niektorých sú minipotraviny, ale na väčšie nákupy sme chodili do Wladislawova.

Traditional polish cuisine

Traditional polish cuisine

Poland has a great traditional cuisine. As a vegetarian I mostly ate surowka with fries. Surowka is actually a small portion of a simple salad. It is served as a side dish to the main course. Usually it consists of shredded cabbage or carrots with a simple dressing. Potato pancakes go great with it. They are also made in Slovakia, but I noticed, that in the polish ones there is no egg.

Pierogi were also a great choice in restaurants. Vegetarian pierogi included russian and spinach-cheese combination. Russian ones have a potato-curd, sometimes even potato-bryndza filling. They are served with roasted onions. You can try and look for a recipe on the internet, but you will find at least seven different ones with the name Russian pierogi and none of them are those that we ate in Poland.

Apart from Hel, we have visited Krakow – The Wawel Royal Castle and traditional market stalls. Cheese called Oštiepok was excellent. Trip to Krakow is an excellent choice for those who prefer urban tourism and can be done within one day.

author of the text and photographs: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdesign, graphic design and photography

Poľsko má výbornú tradičnú kuchyňu. Ako vegetariánka som jedla najmä surówku s hranolkami. 

Surówka je vlastne malá porcia jednoduchého šalátu. Podáva sa ako príloha k hlavnému jedlu. Zvyčajne sa skladá zo strúhanej kapusty alebo mrkvy s jednoduchým dresingom. 

K tomu sú výborné zemiakové placky. Tie sa robia aj u nás, ale všimla som si, že v tých poľských často nie je vajce.

V reštauráciách boli dobrou voľbou aj pierogy, teda pirohy. Vegetariánske sú ruské a špenátovo-syrové. Ruské majú vo vnútri zemiakovo-tvarohovú, niekedy aj zemiakovo-bryndzovú plnku. Poliate sú opraženou cibuľkou. 

Môžete sa pokúsiť nájsť recept na internete, ale nájdete minimálne 7 rôznych jedál s názvov ,,ruské pirohy“ a ani jedny nie sú to, čo sme jedli v Poľsku.

Okrem Helu sme boli v we have visited Krakow – pozrieť hrad a tradičné ľudové trhy. Oštiepok bol vynikajúci. Výlet do Krakowa je dobrou alternatívou pre tých, čo preferujú mestskú turistiku a dá sa zvládnuť za 1 deň.

author of the text and photographs: Miroslava Pavlinská
www.miragrafik.sk | webdesign, graphic design and photography

error: Obsah je chránený proti kopírovaniu